Skuteczne badanie wariograficzne

Skuteczne badanie wariograficzne

Każdy z nas uznaje się za osobę prawdomówną, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest. Kłamiemy już od najmłodszych lat, choć z pewnością rodzice nasz uczyli, że nie wolno tego robić. To normalne, ludzkie zachowanie, które charakteryzuje każdego człowieka. Kłamiemy, kiedy chcemy coś ukryć, uniknąć konsekwencji czy lub postawić się w lepszym świetle.

W jakim celu wykorzystuje się wariografy?

czy wariograf jest wiarygodnym badaniemNie lubimy być oszukiwani, choć sami oszukujemy na potęgę. W życiu codziennym uczymy się rozpoznawać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jedni robią to lepiej, a inni mniej skutecznie, ponieważ tu konieczna jest baczna obserwacja rozmówcy i znajomość podstaw zachowań ludzkich. W momencie, kiedy kłamiemy, nasz ciało wysyła niewerbalne komunikaty, nad którymi większość osób nie potrafi panować. Jest to najczęściej pocieranie nosa, uszu, zaczerwienienie na twarzy czy przyśpieszone bicie serca. Niedoświadczonych kłamców zdradzają te zachowanie, które łatwo zauważyć, jednak są osoby, które niemalże do perfekcji opanowały tą trudną sztukę. W życiu codziennym, nikt nikogo nie sprawdza na wariografie, czy mówi prawdę, ale w sądzie czy na policji może się to okazać konieczne. Jeżeli się zastanawiamy czy wariograf jest wiarygodnym badaniem, to najpierw należy poszukać opracowań badań, które ją potwierdzają, a było ich całkiem sporo. Większość z nich dowodzi, że skuteczność badania wariograficznego może sięgać nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent, pod warunkiem, że będzie ono przeprowadzone we właściwy sposób i przez odpowiednią osobę. Miejscem gdzie wykonamy profesjonalne badanie przy użyciu poligrafu, jest Instytut Badań Wariograficznych, które ma siedzibę w Warszawie. Ponadto posiada aż dwadzieścia siedem terenowych oddziałów, które są zlokalizowane niemalże w każdym województwie.

Wariograf jest powszechnie nazywany wykrywaczem kłamstw, który jeszcze kilka dekad temu był wykorzystywany wyłącznie przez służby państwowe. Obecnie każdy z nas może mieć do nich dostęp. Wystarczy uiścić opłatę w wysokości tysiąca – tysiąca dwustu złotych  w Instytucie Badań Wariograficznych i umówić się na termin. Badanie, łącznie z wynikami są realizowane tego samego dnia w instytucie lub jego oddziale, przez certyfikowanego testera.