Podłoga w halach sportowych

Podłoga w halach sportowych

Kiedy przygotowujemy projekt hali sportowej powinniśmy w pierwszej kolejności poznać główne wytyczne projektu. Najważniejsze jest przeznaczenie hali. Inny rodzaj podłoża zastosujemy do hali, w której docelowo mają odbywać się zawody w tańcu nowoczesnym, a jeszcze inny, gdzie docelowo mają grać siatkarze na najwyższym światowym poziomie.

Nawierzchnia do konkretnego sportu

nawierzchnie sportowe do haliPodobne przełożenie możemy zobaczyć, kiedy przyjrzymy się różnego rodzaju nawierzchniom w polskich szkołach. Niegdyś w polskich salach gimnastycznych dominowała nawierzchnia punktowo – elastyczna, teraz w większości zastosowane są albo hybrydy kombi – elastyczne, albo nawierzchnie powierzchniowo elastyczne. Poruszanie się w grze w piłce nożnej na nawierzchni punktowo – elastycznej i na nawierzchni powierzchniowo elastycznej można porównać do poruszania się po piasku i naturalnej nawierzchni. Oczywiście, nawierzchni naturalnej jest bliżej w rodzaju elastyczności do wykładziny punktowo – elastycznej niż do nawierzchni powierzchniowo elastycznej, ale czego nie możemy uzyskać w naturze, próbujemy uzyskać za pomocą tworzyw sztucznych. Nawierzchnie sportowe do hali muszą spełniać swój główny cel. Jeżeli nasza hal sportowa ma duże aspiracje, tj. występować ma na niej klub siatkarski, który docelowo według jego włodarzy ma grać w europejskich pucharach, a hala może gościć również imprezy o bardzo dużym prestiżu to warto wykonywać te przedsięwzięcie w wyższych standardach. Stąd w zawodach siatkarskich rangi międzynarodowej stosuje się wymogi związane z elastycznością. Parkiet musi być przynajmniej kilkukrotnie lakierowany. Jeden z najwyższych standardów przewiduje nawet 7 krotne lakierowanie. Po pierwsze służy to uzyskaniu odpowiedniej przyczepności, po drugie zapobiega otarciom wynikającym z nadmiernej szorstkości, a po trzecie wpływa na higroskopijność, dzięki czemu parkiet nie staje się śliski, minimalizując ryzyko urazu oraz wpływając na obiektywność zdarzeń sportowych na boisku.

Zdarzyło mi się kiedyś usłyszeć o niezbyt ciekawej sytuacji, w której projektant pewnej hali sportowej zaprojektować, zatwierdził i wybudował halę o kilkadziesiąt centymetrów zbyt krótką, aby mogły się na niej odbywać zawody sportowe rangi ogólnopolskiej, w związku z czym wybudowany obiekt nie mógł być użytkowany zgodnie z myślą inwestorów. Strzeżmy się podobnych niedopatrzeń w przypadku podłóg.