Planujemy budowę szamba

Planujemy budowę szamba

Betonowe czy z tworzywa sztucznego? Małe czy duże? Gotowe z prefabrykatów, a może montowane na miejscu? Jaki rodzaj szamba wybrać? Każdy, kto mierzy się z budową domu na terenach wiejskich, gdzie sieć kanalizacyjna nie dociera, rozważa budowę na swojej działce zbiornika na nieczystości. Warto się tym zająć odpowiednio wcześniej, aby wybrać optymalne umiejscowienie, oraz rodzaj zbiornika odpowiadający naszym potrzebom.

Dlaczego budowa dużego szamba się opłaca?

duże szambo betonoweWielkość szamba zależna jest od wielkości gospodarstwa domowego, ale także od wielkości działki. Najefektywniej będzie zainstalować największe w miarę możliwości szambo, o pojemności obsługiwanej przez lokalną firmę asenizacyjną, która będzie odpowiedzialna za jego opróżnianie. Duże szambo betonowe będziemy musieli opróżniać zdecydowanie rzadziej, niż zbiornik o niewielkiej pojemności, co generuje większe oszczędności. Istotą dobrej jakości szamba jest także jego szczelność. Tutaj zarówno betonowe, jak i laminatowe szamba dają pewność, że wody z gruntu nie przedostaną się do zbiornika. Specjalny gatunek betonu stosowany do produkcji szamba, pokrywany jest środkami impregnującymi, które zabezpieczają przed korozją i działaniem substancji chemicznych i szkodliwych fekaliów. Jednak duże szambo betonowe to także duże koszty transportu i montażu (niezbędny będzie wynajem dźwigu do wstawienia zbiornika do dołu). Wyjściem może okazać się budowanie szamba na miejscu. Takie rozwiązanie daje nam możliwość dopasowania zbiornika do indywidualnych potrzeb, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i jego kształt. Ze względu na swój ciężar, szamba betonowe nie wymagają specjalnego kotwienia do gruntu, ponieważ nie grozi im działanie wód gruntowych. Będą stabilne nawet na podmokłym, gliniastym terenie. Inaczej sprawa ma się w przypadku zbiorników z tworzywa sztucznego, które są wyjątkowo lekkie i podatne na przemieszczanie się w ziemi. Szukając właściwego miejsca na szambo pamiętajmy aby nie umieszczać go w zagłębieniu terenu, gdzie będą gromadzić się wody opadowe.

Nie wolno nam także zapomnieć o odpowiednich odległościach, jakie musimy utrzymać od budynku, studni i granicy działki. Odległości te podyktowane są odpowiednimi przepisami prawnymi. Przed budową szamba trzeba postarać się także o odpowiednie pozwolenie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w planach zagospodarowania działki widnieje budowa takiego zbiornika.