Noszenie masek z filtrem

Noszenie masek z filtrem

Do większości zakażeń groźnymi chorobami dochodzi przez drogę kropelkową, czyli przez kichanie, kasłanie czy nawet mówienie. Czasem wystarczy przebywać około piętnastu minut w towarzystwie takiej osoby, aby ulec zakażeniu, dlatego tak ważna jest ochrona dróg oddechowych. Jedynym skutecznym sposobem jest noszenie maseczki.

Jaką wybrać maseczkę?

maska z filtrem ffp3Jeszcze do niedawna, jedynym powodem dla jakiego setki tysięcy ludzi nosiło maseczki był smog, który utrzymywał się w powietrzu w sezonie grzewczym. W takiej sytuacji noszone były przede wszystkim maski antysmogowe ze specjalnym filtrem. Jednakże obecnie sytuacja się diametralnie zmieniła, ponieważ maski nosimy już od dłuższego czasu i niekoniecznie są one antysmogowe. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas dostosowanie się do nowych warunków, które wymagają noszenia zwykłych, jednorazowych lub bawełnianych maseczek albo ze specjalnym filtrem. Większość z nas może nosić maski z filtrem FFP2, który jest przede wszystkim antysmogowy i przeciwpyłowy, natomiast dla lekarzy i personelu medycznego przeznaczona jest maska z filtrem FFP3, który zgodnie z klasyfikacją przedstawia skuteczność prawie na poziomie stu procent. Jest to konieczne, ponieważ osoby pracujące w szpitalach są szczególnie narażone na zakażenie wirusem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Maska jest wykonana ze specjalnych materiałów wielowarstwowych, które posiadają odpowiednie usztywnienie. Jest wyposażona z zawór wydechowy, dzięki któremu powietrze jest szybko odprowadzane na zewnątrz oraz wbudowany filtr FFP3, który jest jednym z najskuteczniejszych, ponieważ posiada działanie antywirusowe i antybakteryjne. Jest to tak zwana półmaska, która może być wielokrotnie wykorzystywana przez tą samą osobę. Konieczne jest jedynie jej dezynsekowanie po każdym zdjęciu.

Na rynku znajdziemy wiele modeli masek, które mają lepsze lub gorsze parametry, ale zawsze ich noszenie przyniesie nam jakieś korzyści. Jeżeli boimy się zakażenia i często jesteśmy narażeni na kontakt z zakażonymi osobami albo które mogą być potencjalnymi zakażonymi, to zdecydowanie najlepiej jest postawić na maskę z filtrem FFP3. Dla pozostałych ludzi z powodzeniem wystarczy model o nieco mniejszej skuteczności, który kupimy w sklepach internetowych.